НПД- Волеви актове на процесуалните участници, които са правно регламентирани. Видове:
1.В зависимост от това кой осъществява НПД: -такива, които пряко засягат развитието на п-са и се осъществяват от субектите на НП-с и -такива, които не влияят пряко въру развитието на процеса- осъществяват се както от субектите на процеса, така и от гражданите, които не са субекти на п-са. Правно регламентирани са, защото законът урежда условията, при които те се осъществяват и реда за извършването им
2.В зависимост от това дали се извършват в съответствие или в нарушение на законовите изисквания биват: съвършени и порочни актове. Когато НПД са порочни, разграничаваме:
1) нарушения, които са абсолютно неприемливи и се явяват основание за отмяна на постановения съдебен акт - това са абсолютни нарушения на процесуалните правила, за които законодателят презюмира, че винаги се отразяват неблагоприятно на съответния акт и той винаги подлежи на отмяна. Напр: отнемане правото на последна дума на подсъдимия .
2) относителни нарушения на процесуалните правила - те не се считат за опорочени до такава степен, че порокът сам да предопределя неправилен акт. Дава се възможност на органа по ръководство и решаване да прецени как това нарушение се е отразило на постановения съдебен акт. В зависимост от тази преценка актът остава в сила или се отменя.
НП-с е дейност на последователно сменящи се НПД и НПП –т.нар. динамика на процеса. НПД е ЮФ за извършване на НПП. То от своя страна предизвиква извършване на НПД. И така до приключване на НП-с.
Характер на НПП-я. За разлика от гражданските правоотношения, те имат властнически характер. Това е така, т.к. от едната страна на НПП винаги стои държавен орган, не кой да е, а този, които в съответния процесуален стадий осъществява ФРР на въпросите по делото. От другата страна може да бъде всеки процесуален участник - държавен орган, гражданин, субект на процеса или участник, които не е субект на процеса.
В досъдебната фаза правоотношенията възникват м/у прокурор/разследващ орган и всеки друг участник в процеса.
В съдебната фаза – между съда и всеки друг участник в процеса.
НПП-я са властнически, т.к. от държавния орган, които осъществява ФРР, се очаква да се произнесе и по въпросите, които конкретното правоотношение поставя.(напр. При разпит на свидетел съдът преценява дали въпросите са относими по делото). НПП-е никога не възникват м/у страните, нито м/у гражданите.
Какви са отношенията м/у защитник и обвиняем, м/у гражд. ищец и гражд. обвинител и т.н? Те са предпоставка за възникване на процесуалната фигура на защитника и повереника, могат да доведат и до отпадане на този участник; могат да доведат до извършване на НПД-я и НПП-я. Те обаче не стават НПП-я, те са си типични граждански правоотношения- това са отнош.-я м/у равнопоставени субекти, стоящи извън НП-с, макар да възникват заради НП-с. При тях липсва държ. орган, които да осъществява ФРР.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар